تبلیغات
یادداشت های یک استشهادیه جنبشی - کهنه سرباز سرسخت
 

صهیونیزم ,

: دوشنبه 19 دی 1384 :

کهنه سرباز سرسخت


ریحانه فاطمی
نظر ها () || [لینك مطلب] || [ارسال ایمیل]

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام .

اولا. امیدوارم حالتان خوب باشد و ایام به کامتان باشد همانطور که قبلا عرض کرده بودم در ایام امتحانات مجالی برای به روز رساندن وبلاگ نیست و به همین جهت هم تا یکی دو هفته ی دیگر این وضع ادامه خواهد داشت دوما. از  تمامی دوستانی که زحمت کشیدند و نظر خود را راجع به این وبلاگ به ثبت رساندند متشکرم ولی با این حال نظرات مخالف هم مانند تیری است بر قلب یک استشهادی(ه) و در این جریانات کسی پیروز است که کم نیاورد و ایمانش را از دست ندهد و این راه را همچنان پابرجا ادامه بدهد در هر حال امیدوارم خداوند صبری عطا کند:دی سوما. فردا روز عرفه است دعا فراموش نشود. چهارما. در این ایام که یکی از خبر های مهم سکته ی مغزی شارون جنایتکار بود تصمیم گرفتم مطالبی را جمع آوری کنم و به اطلاع شما برسانم این مطالب به نوعی زندگینامه کامل آریل شارون میباشد...

تولد ...

آریل شارون در سال 1928 در فلسطین تحت کنترل بریتانیا به دنیا آمد. وی در دوران جوانی به  سازمان نظامی یهودیان ، هاگانا ، پیوست و در جنگ اعراب و اسراییل (9_1948) پس از شکل گیری کشور یهودیان شرکت کرد. در دهه ی پنجاه میلادی چندین عملیات نظامی را رهبری کرد. در یک نمونه از اینها به سال 1953 ، پنجاه خانه در روستای « قبیه »  به آتش کشیده شدند که به کشته شدن 69 نفر از ساکنین آن انجامید . در یکی از این عملیات ها در 1955 میلادی ، 38 نظامی مصری در نوار غزه کشته شدند . شارون مدتی بعد به درجه ی سرتیپی رسید و در « جنگ شش روزه » با نیروی ائتلافی اعراب فرماندهی یک لشکر را بر عهده داشت . در همین جنگ بود که اسرائیل کرانه ی باختری رود اردن ، نوار غزه ، و شرق بیت المقدس را اشغال کرد . تدابیر بسیار سختگیرانه ای که وی در این سرزمین های اشغالی به کار بست ، برای بسیاری از فلسطینی ها اولین تجربه ی شخصی از مردی بود که بعدها او را دشمن قسم خورده ی خود می پنداشتند . آریل شارون در سال 1973 میلادی برای اولین بار به « کنست » - پارلمان اسرائیل – راه یافت ، اما یک سال بعد استعفا داد تا به سمت مشاور امنیتی اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل در بیاید . در سال 1977 وی برای بار دوم به پارلمان اسرائیل راه یافت . آریل شارون کسی بود که پنج سال بعد ، در 1982 ، حمله ی فاجعه آمیز به کشور لبنان را طراحی کرد . وی که در آن زمان وزیر دفاع بود ، بدون اطلاع دقیق نخست وزیر آن زمان اسرائیل مناخم بگین ارتش این کشور را به سوی بیروت ، پایتخت لبنان ، هدایت کرد . در جریان همین تهاجم بود که سازمان آزادی بخش فلسطین ( ساف ) و رهبر فقید آن یاسر عرفات مجبور به ترک لبنان شدند .

این حرکت نظامی شارون اگرچه حمله های « ساف » از خاک لبنان علیه اسرائیل را پایان داد ، اما فاجعه ی کشتار دسته جمعی صدها فلسطینی در صبرا و شتیلا – اقامتگاه های پناهندگان در بیروت – را نیز در پی داشت. یک سال پس از حمله به لبنان ، در سال 1983 میلادی ، دادگاهی در اسرائیل آقای شارون را مسئول « غیر مستقیم » آن کشتار ها دانست و به تبع آن وی از سمت وزارت بر کنار شد .

بازگشت به عرصه سیاست

صدور چنین حکمی برای هر سیاستمدار می توانست به معنای پایان عمر فعالیت سیاسی باشد ، اما آریل شارون همچنان محبوبیت خود را در میان راستگرایان اسرائیلی حفظ کرد ، او باور داشت که با گذشت زمان فرصت دوباره ای به او روی خواهد کرد . هنگامی که در دهه ی 90 میلادی مقام وزارت مسکن را در اختیار گرفت ، بزرگترین دوران ساخت شهرکهای یهودی نشین در نوار غزه و کرانه ی باختری از زمان اشغال این مناطق در 1967 رقم خورد . پس از به قدرت رسیدن ائتلاف راستگرایان در سال 1996 ، نخست وزیر جدید بنیامین نتانیاهو تحت فشار زیادی قرار گرفت تا شارون را در کابینه ی خود جای دهد . در سال 1998 نتانیاهو او را به مقام وزیر امور خارجه منصوب کرد و گفت که آریل شارون را بهترین گزینه برای این پست می داند . با شکست سنگین نتانیاهو در انتخابات سال 1999 اسرائیل ، شارون  به ریاست حزب حزب دسته راستی لیکود برگزیده شد تا به عنوان رهبر حزب اصلی رقیب دولت فعالیت سیاسی خود را دنبال کند .

 چند صباحی پیش پسر شارون عمری پس از تحقیقاتی که درباره ی فساد مالی مبارزات انتخاباتی پدرش برای رسیدن به ریاست لیکود انجام شده بود ، به دلیل شهادت دروغ و جعل اسناد ، گناهکار شناخته شد . با این حال خود شارون هر گونه دخالت در این ماجرا را رد کرده و تاکنون مجرم شناخته نشده است . پس از شکست مذاکرات صلح کمپ دیوید در سال 2000 میلادی ، آریل شارون تلاش کرد تا افکار عمومی را علیه ایهود باراک نخست وزیر وقت اسرائیل برانگیزد و او را به عنوان چهره ای معرفی کند که آماده است بر سر شهر بیت المقدس معامله کند . سفر جنجال برانگیز آریل شارون به بیت المقدس شرقی در سال 2000 میلادی و بازدید وی از مسجدالاقصی یکی از عوامل برانگیزاننده انتفاضه دوم فلسطینیان بود.

منتقدین شارون بر این باورند که وی می دانست بازدیدش از مسجدالاقصی موج خشونت  را به همراه خواهد داشت و تصمیمش بر انجام این سفر ، قماری بود که با افکار عمومی اسراییل به این امید که مردم برای کنترل موقعیت سخت ایجاد شده به رهبری همچون او روی بیاورند.در روز ششم فوریه سال 2001 میلادی،آریل شارون با وعده دستیابی به « امنیت و صلح حقیقی » در انتخابات سراسری اسرائیل پیروز شد.

او همان کسی است که پس ار موج حملات و یورش های فلسطینیان در دهه ی 90 میلادی تصمیم گرفت طرح جنجال برانگیز دیوار دور کرانه ی باختری را به اجرا بگذارد.در عیت حال شارون خروج از غزه و چهار شهرک یهودی نشین دیگر در کرانه ی باختری رود اردن را –با وجود مخالفت های شدید در داخل اسرائیل – عملی کرد.

در میان فشار فزاینده نارضایتی در درون حزب لیکود-به دلیل خروج از غزه- آریل شارون سزانجام این حزب را ترک کرد تا با تعدادی از متحدان فکری اش ، حزب کادیما ( پیشرو) را بنا نهد .

شهرت به بیرحمی...

یکی از این یورشها در روستایی مرزی به بدنامی شارون ختم شد. مردانش که دستور داشتند ۱۰ باب خانه را به کین خواهی قتل سه اسراییل منهدم کنند، ۴۵ خانه و یک مدرسه را ویران کردند و ۶۹ نفر را کشتند. خشم بین المللی بقدری زیاد بود که دیوید بن گورین، نخست وزیر وقت اسراییل علنا بخاطر زیاده روی نیروهایش عذرخواهی کرد. با این حال حرفه شارون مستحکم شد. در اکتبر ۱۹۵۶ نیروهای زرهی اسراییل به قلب خاک مصر در شبه جزیره سینا نفوذ کردند تا از حملات بریتانیایی ها و فرانسویان به کانال سوئز حمایت کنند. آریل شارون بار دیگر پیشقراول بود و فرماندهی تیپی چترباز را برعهده داشت که گذرگاه راهبردی میتلا را تصرف کرد. حتی موشه دایان، رییس ستاد مشترک ارتش اسراییل را بخاطر بیرحمی غیر ضروری اش محکوم کرد. شارون بعد از گذراندن دوره ای در مورد نظریه نظامی در کالج پرسنل ارتش بریتانیا در کمبرلی، به اسراییل بازگشت. وی که تازه سرهنگ شده بود، به مدت سه سال اداره دانشکده پیاده نظام ارتش را بر عهده داشت. شارون در جنگ ۱۹۶۷ به میدان بازگشت و فرمانده لشگری زرهی در حمله موفق اسراییل به همسایگان عربش بود. وی گذرگاه میتلا و راه منتهی به کانال سوئز را دوباره فتح کرد. نیروهایش به قتل اسرای مصری متهم شدند ولی شارون هرگونه اطلاع از این جنایات را انکار کرد. آریل شارون در راس فرماندهی جنوبی ارتش اسراییل در اوت ۱۹۷۱ بر تخریب دو هزار خانه نظارت داشت که ۱۶ هزار فلسطینی را اسکان داده بود. هدف از این اقدام یافتن مبارزان سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) بود. لقب بولدوزر برای شارون هم لفظی بود و هم استعاری. وی که در راه کسب منصب ریاست ستاد مشترک ارتش سرخورده شده بود، در ژوئن ۱۹۷۲ از ارتش اسراییل استعفا کرد تا بتواند حرفه ای سیاسی را دنبال کند.

شارون ، بولدوزر یا قصاب !!؟

برای بسیاری از اسراییلی ها آریل شارون به بولدوزر معروف بود، شخصیتی تندخو که به برکت سختکوشی و لفاظی توانست بر عرصه سیاسی اسراییل سلطه یابد.

اما برای بسیاری از فلسطینیان وی قصاب بود، مردی که خشونت را به مذاکره ترجیح می داد، بیروت را محاصره کرد و مسئول قتل هزاران غیرنظامی در اردوگاه های آوارگان صبرا و شتیلا در لبنان در سال ۱۹۸۲ بود. وی یکبار گفت: "کسی نمی تواند در مدح صلح برایم موعظه بخواند. من کسی هستم که در آن نبردها حضور داشتم و بنابراین فردی هستم که می توانم از جنگ جلوگیری کنم." این سخن گزاف نیست که شارون در هر پنج جنگ اسراییل رزمیده بود. شارون در اواخر زندگی سیاسی اش برای خروج نیروهای اسراییلی از غزه با مخالفت شدید، حتی از داخل حزب خودش، مبارزه کرد. هدف از این سیاست و عقب نشینی بیشتر از کرانه باختری، تعیین مرزهای بین المللی اسراییل و فلسطین (از نگاه اسراییلی ها) و تحمیل راه حلی برای پایان مناقشه بر فسلطینی ها بود. وی در سال ۱۹۲۸ با نام آریل شاینرمن در دره شارون در فسطین به دنیا آمد که هنوز تحت قیمومیت بریتانیا بود. پدر و مادرش، شموئل و دورا کشاورز بودند، مهاجرانی صهیونیست که از روسیه آمده بودند. گفته می شود مزرعه این خانواده اغلب آماج یورشهای قبایل همسایه عرب قرار می گرفت و شارون از کودکی جنگیدن را آموخت.

و سر انجام این بولدوزر ...

شارون در دسامبر ۲۰۰۵ دچار سکته ای خفیف شد و در ژانویه ۲۰۰۶ سکته ای دیگر آخرین ضربه را به این جنگجوی اسراییلی وارد آورد.

کسی نمی تواند در مدح صلح برایم موعظه بخواند. من کسی هستم که در آن نبردها حضور داشتم و بنابراین فردی هستم که می توانم از جنگ جلوگیری کنم                         

                                                                                        آریل شارون

والسلام.


منابع

روزنامه ی شرق تاریخ شنبه 17 دی 84

سایت BBC  فارسی


ویرایش شده در دوشنبه 15 خرداد 1385 و ساعت 09:06 ق.ظ

نوشته شده در دوشنبه 19 دی 1384 و ساعت 02:01 ق.ظ توسط : ریحانه فاطمی

نظر ها () || [لینك مطلب] || [ارسال ایمیل] || [صهیونیزم , ]